Rola nowoczesnego sprzętu treningowego dla doskonalenia formy biegaczy

18 kwietnia, 2021 by Bieżnie No Comments

Polscy sportowcy z czasów PRL-u brali udział w różnych zawodach międzynarodowych i olimpiadach. Uzyskiwali wielokrotnie znakomite wyniki, zdobywali puchary i medale. Ich rekordy były wynikiem ciężkiej pracy podczas treningów. Biegacze spędzali wiele godzin na stadionach i halach sportowych, aby doskonalić swoją technikę i kondycję. Można by się zastanawiać, jakie by uzyskiwali wyniki obecnie, gdy dostępny jest nowoczesny, stacjonarny sprzęt treningowy?

Liczy się każda sekunda

W biegach sprinterskich czas mierzony jest nawet w ułamkach sekund. Decydują one o zwycięstwie lub kolejnym miejscu na podium. Największe szanse mają zawodnicy z wysokimi predyspozycjami fizycznymi i odpowiednio wyszkoleni. Jeśli biegacz ma dobre warunki, ale niedoskonałe sposoby treningu, może się okazać że nie wykorzysta on w pełni swojego potencjału. Współcześnie powstało wiele rodzajów sprzętu treningowego, wykorzystywanego do udoskonalania formy sportowców.

Wyposażenie siłowni

Sale treningowe zapełnione są różnego typu sprzętem do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Są też maszyny treningowe dedykowane zawodowym sportowcom – sztangistom, wioślarzom, pięściarzom, czy narciarzom. Przez sprinterów, długodystansowców lub chodziarzy najbardziej oblegane są MarboSport – bieżnie elektryczne. Są to stacjonarne  urządzenia o prostej formule działania. Pas biegowy przesuwa się pod stopami ćwiczącego wymuszając jego marsz lub bieg w ustalonym tempie. Główną zaletą tego przyrządu jest amortyzacja podłoża. Pas jest wykonany z elastycznego tworzywa, które zapobiega nadmiernemu obciążeniu układu kostnego – kręgosłupa oraz kości i stawów stóp. Biegacz może dodatkowo wesprzeć się na solidnej ramie. Urządzenia najnowszej generacji wyposażone są w szereg regulatorów i wskaźników do ustawiania i kontrolowania parametrów wysiłkowych takich jak:

  • czas trwania biegu,
  • prędkość przesuwania pasa biegowego,
  • liczba kroków,
  • tętno,
  • spalone kalorie.

Wszystko to jest sterowane komputerowo. Można ustawiać proste, albo bardziej zaawansowane programy. Jeszcze bardziej rozbudowane technologicznie bieżnie posiadają szereg multimedialnych funkcji. Można zaprogramować wirtualną scenerię, albo połączyć się z Internetem.

Relaks na bieżni


Zainstalowanie takiego urządzenia w domu daje nieograniczone możliwości aktywnego wypoczynku. Krótki spacer na bieżni da się zrobić nawet podczas przerwy w innych zajęciach domowych. W dużych miastach korzystniej jest zrobić poranny jogging na bieżni, zamiast poruszać się po ulicach pełnych smogu. Intensywniejsze ćwiczenia pomagają w spalaniu zbędnych kalorii i wysmuklają sylwetkę.